Dolar 30,9218
Euro 33,4514
Altın 2.016,75
BİST 9.344,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 14°C
Hafif Yağmurlu
Şanlıurfa
14°C
Hafif Yağmurlu
Çar 14°C
Per 15°C
Cum 17°C
Cts 18°C

Vekil Tanal yolsuzluk komisyonu için meclis’e başvurdu

Vekil Tanal yolsuzluk komisyonu için meclis’e başvurdu
7 Mayıs 2022 11:54

Av. Mahmut Tanal ile CHP’li milletvekilleri, siyasetçilerin, bürokratların, mal varlığının araştırılarak haksız zenginleşmenin tespit edilmesi, yolsuzluk ve rüşvete karşı gerekli önlemlerin alınması için komisyon kurulması talebiyle TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ile milletvekili arkadaşları, eski-yeni ayrımı yapılmaksızın, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koltuğunda oturan kişilerin, TBMM başkanlarının, bakanların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin, belediyelerde önemli noktalarda bulunan kişilerin, bürokratların, siyasi parti il-ilçe başkanlarının ve gazetecilerin mal varlığının araştırılarak, varsa bir haksız zenginleşmenin tespit edilmesi, siyasi arenada ve kamuda yolsuzluk ve rüşvete karşı gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

YOLSUZLUK YÜZÜNDEN TÜRKİYE UÇURUMA SÜRÜKLENİYOR

Tanal ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Meclis Araştırması önergesinin gerekçesinde şunlar kaydedildi:“Devlet yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirliği ortadan kaldıran Saray yönetimi yüzünden güzel ülkemiz tüm dünyada yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet ve kayırmacılıkla anılmaktadır. Bir görevi, bir yetkiyi kötüye kullanma manasına gelen yolsuzluk nedeniyle Türkiye uçuruma sürüklenmektedir.Keyfi ve kuralsız yönetim anlayışından cesaret alan bir avuç azınlık, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyerek zenginleşirken, Türk halkı ise günden güne fakirleşmekte ve pahalılık karşısında ezilmektedir.

YOLSUZLUK ENDEKSİ’NDE TÜRKİYE’NİN KONUMU

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi, Türkiye açısından durumun vahametini gözler önüne sermektedir. 180 ülkeyi kamu sektörü yolsuzluğuna göre sıralayan 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye, 38 puanla 180 ülke arasında 96. sırada yer almaktadır.

Bu sonuçla Türkiye, 2012 yılından bu yana 42 basamak gerileyerek son 10 yılın en düşük puanını almış oldu. Yolsuzluk endeksinde Türkiye ile aynı puanı paylaşan ülkelerin Arjantin, Brezilya, Endonezya, Sırbistan ve Sahra-Altı Afrika’da küçük bir krallık olan Lesoto olduğu görülmektedir.Günümüzde yolsuzluk ve rüşvet, ülkemizin temel sorunu haline gelmiş bulunmaktadır.

ZENGİNLİKLERİ DÜNYANIN GÜNDEMİNDE!

Son dönemde siyasetçilerin ve devleti yönetenlerin mal varlığına ilişkin hararetli tartışmalar yaşanmaktadır. Kimi siyasetçiler ve yakınlarının zenginliklerinin eriştiği boyut, uluslararası medya kuruluşlarında bile haber ve yazı konusu olmaktadır.

SİYASETTEN ÖNCE MÜTEVAZİ BİR BİRİKİMLERİ VARDI

Siyasete girmeden önce mütevazi bir birikime sahip isimlerin, üstlendikleri görevle birlikte zenginleştikleri, haksız kazanç elde ettikleri, nüfuzunu kötüye kullanmak suretiyle menfaat sağladıkları iddiaları, sık sık dile getirilmektedir.

DAVUTOĞLU’NUN ÇIKIŞI HATIRLATILDI

Geçmişte bakanlık ve Başbakanlık görevlerinde bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “Meydan okuyorum! Birinci ve ikinci derece akrabaları, ben dahil bütün eski başbakanların ve cumhurbaşkanların mal varlıkları incelenmeli” şeklindeki çıkışı, siyaset, bürokrasi, medya ve iş dünyası dörtgeninde yolsuzluk ve rüşvet tartışmalarını gündemin üst sıralarına taşımıştır.Davutoğlu’nun da işaret ettiği üzere Beytülmal’e, yani devlet hazinesine el uzatıldığına ilişkin ciddi iddialar görmezden gelinemez.

HALK YOKSULLUK İÇERİSİNDEYKEN

Halk yoksulluk ve sefalet içerisindeyken, temsilcilerinin haksız kazançla, yolsuzluk ve rüşvetle anılması, vicdanları yaralamaktadır. Siyasi arenanın, bürokratik yapının, iş dünyasının ve medyanın kirlilikten arınması, elzem bir konudur.

MECLİS ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Temiz siyaset ve kamu yönetimi için Meclis’in de üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir.Bu çerçevede eski-yeni ayrımı yapılmaksızın bu ülkede Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koltuğunda oturanların, TBMM başkanlarının, bakanların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin, belediyelerde önemli noktalarda bulunan kişilerin, bürokratların, siyasi parti il-ilçe başkanlarının ve gazetecilerin mal varlığı araştırılmalıdır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.